Bili smo u Karlovcu na filmskoj reviji mladeži
Autor: Kristijan Buždon, 24. 9. 2013.

18. filmska revija mladeži & 6th four river film festival

Bili smo u Karlovcu na 18. filmskoj reviji mladeži i 6th four river festivalu od 11.-14.rujna 2013.godine. I ove godine grad na četiri rijeke ugostio je ljubitelje srednjoškolskog filma na petoj „žutoj“ filmskoj reviji stvaralaštva i kreativnosti mladih. Svake godine tako zažuti grad Karlovac pa oni manje upućeni Karlovčani kad ih se priupita što se to dešava u gradu, samo odgovaraju :“Ma to su vam oni žuti!“. Da žuti – srednjoškolski filmaši. Ove godine zaprimljeno je 99 hrvatskih i 208 stranih filmova. Za titulu najboljih borilo se 78 odabranih sretnika: 40 hrvatskih i 38 stranih filmova. Srednja škola „Vladimir Gortan“ ,Buje gdje djeluje  filmska  skupina „Gortan Projekt“ pod vodstvom profesorice Dunje Janko prijavila je četiri rada  - Nina Turina „Stop“, Lana Flanjak „Život leteće kruške“ ,  „Recepcija“ i Maura Batarilović „Jake ruke“. Veliko plato na pet lokacija Gradsko kazalište Zorin foma, kino Edison, stari grad Dubovac, Gradski muzej i Šanac ugostilo je srednjoškolske filmove s 5 različitih kontinenata (Europa, Sjeverna Amerika, Azija, Afrika i Australija) i 30 zemalja: Australije, Austrije, Belgije, Bosne i Hercegovine, Danske, Filipina, Grčke, Hong Konga, Irana, Irske Italije, Izraela, Jordana, Južne Koreje, Južnoafričke Republike, Kanade, Norveške, Njemačke, Poljske, Portugala, Rusije, Sjedinjenih Američkih Država, Slovenije, Srbije, Španjolske, Švicarske, Tajvana, Turske, Ujedinjenog Kraljevstva i naravno Hrvatske. Bio je to zaista svijet u malom. Sudjelovali smo i na radionicama  dokumentarnog filma, forum kazališta i plesnog film.

Karlovac je ove godine bio i domaćin Drugog europskog seminara o filmskom stvaralaštvu mladih, koji se održavao od 10.- 12. rujna 2013. godine. Prošlogodišnja edicija održana je u Nordic Youth Film Festivalu u Tromsu. Na seminaru je sudjelovalo čak 18. predstavnika europskim filmskih festivala koji u sebi sadržavaju segment filma mladeži ili su u potpunosti posvećeni filmovima mladeži, te predstavnici uspješnih filmskih družina i medijskih pedagoga. Fokus ovogodišnjeg izdanja bio je na filmskim festivalima uključujući  prezentacije svih sudionika, rad u skupinama na teme koje se direktno tiču filmskog stvaralaštva mladih te okrugli stol na temu „Kako sponzorima učiniti zanimljiv festival i privući lokalnu zajednicu“.

Bilo nam je zaista, zaista, zaista prekrasno…

P.S. - u privitku imate nekoliko fotki

fotke.rar (500.06 KB)