Obilježavanje Dana kravate
Autor: Neda Nefat, 27. 10. 2009.

Učenici i profesori škole obilježili su 19. listopada Dan kravate u svojoj školi s misijom promicanja kravate kao dijela hrvatske i svjetske kulturne baštine. Voditeljica projekta bila je prof. Dubravka Puljar Kovačević.

Cijeli projekt predstavljanja kravate naišao je na veliko zanimanje učenika, a prostor škole ukrašen je izloženim kravatama.

Podrijetlo kravate je hrvatsko i utemeljeno je na povijesnim i lingvističkim činjenicama. Da je kravata univerzalni simbol otmjenosti i kulture odijevanja pokazali su učenici izloživši kravate u raznim bojama, dezenima i simbolima. Učenici su međusobno vezivali kravate i to načinima vezivanja „Kralj Tomislav“ i „Knez Borna“.

Kravata je i simbol Europe i znak temeljnih ljudskih vrijednosti. Kravatu su nosili hrvatski vojnički odredi koji su se borili za francuskog kralja i nazivali su se ROYAL CRAVATTES. Ovaj stil oblačenja sviđao se francuskom dvoru za vrijeme kralja Luja XIV. te su ga prihvatili kao dio tadašnje francuske građanske mode „a la Croate“. Taj je detalj u odijevanju postao dio građanske mode i elegancije odakle je osvojio cijeli svijet i postao dio civiliziranog svijeta.

Povodom obilježavanja Dana kravate profesori su svoj dnevni dress code oplemenili dodatkom crvene kravate kao simbola ljubavi, života i suživota među ljudima.

Najuspješniji učenik u vezivanju kravata bio je Anđelo Lešić, a najveću kolekciju svojih kravata izložio je učenik  Mateo Velenik. Učenice Kristina i Josipa Ždravac su učile svoje školske kolege vezivanju kravate.

Profesori su svoj dnevni dress code oplemenili dodatkom crvene kravate kao simbola ljubavi, života i suživota među ljudima.

kravate 006.jpg (497.13 KB)
kravate 004.jpg (985.76 KB)
kravate 007.jpg (977.51 KB)